23. nov. 2020
Slovenski vinogradi

Družinsko podjetništvo Slovenija 2020

Avtor/ica EY Slovenija

Multidisciplinarna organizacija, ki nudi poslovne storitve

23. nov. 2020
Povezane vsebine Družinsko podjetništvo

Dokumenti

  • Družinsko podjetništvo Slovenija 2020

Zgodbe v knjigi Družinsko podjetništvo Slovenija 2020 so dokument časa, ki ga je zaznamovala kriza.

V letošnjem letu smo kljub izzivom in negotovosti epidemije našli navdih v podjetjih, ki so se z njo znala dobro spopasti. V že sedmi knjigi Družinsko podjetništvo Slovenija predstavljamo družinska podjetija Agromehanika, Debeluh, eVino, Evrosad, Fine Culinar in Consult Commerce, Genis, Kmetija Pustotnik, MI Elektronika, Rast Tim (e-Branjevka) in Tradicija Avsenik. Kratke predstavitve najdete spodaj, vabimo pa vas, da njihove zgodbe preberete v celoti.

Vse knjige o družinskem podjetništvu

Dokumenti

  • Prenesite knjigo Družinsko podjetništvo Slovenija 2020

Jan in Anže Šinkovec
(Chapter breaker)
1

1. poglavje

Agromehanika, d. d.

Edini proizvajalec traktorjev v Sloveniji

Le redko kateri odrasel Slovenec še ni slišal za Agromehaniko, podjetje, ki se – kot razkriva že njegovo ime – ukvarja s kmetijsko mehanizacijo. Začetki družbe segajo v leto 1968, a jo danes vodi šele druga generacija. Kranjska Agromehanika velja za vodilnega proizvajalca kmetijske mehanizacije v srednji in jugovzhodni Evropi. Kar 90 % proizvodnje izvozijo v več kot 30 držav, največ v evropske države, v zadnjih letih pa tudi na druge celine. Neosvojena trdnjava ostajajo le še Združene države Amerike. Podjetje, ki je bilo lani okronano tudi z nazivom gorenjska gazela za leto 2019, zaposluje več kot 150 ljudi. Lani so imeli 22 milijonov evrov prihodkov in so – tako kot večino let – poslovali z dobičkom.

Odkrijte njihovo zgodbo

Družina Tomič
(Chapter breaker)
2

2. poglavje

Debeluh, d.o.o.

Vroča točka za gurmane z Michelinovim priporočilom

Brežičan Jure Tomič. Letnik 1981. Mlad chef in idejni vodja Oštarije Debeluh. V vseh pogledih prvi mož ene najboljših gostiln v Sloveniji, ki sta jo opazila in priporočila dva najprestižnejša svetovna kulinarična vodnika, Michelin ter Gault & Millau. Jure je letos prejel tudi priznanje The Michelin Plate. Pa to še zdaleč ni bilo prvič, da so ga opazili in nagradili v tujini. Tudi večina gostov njegove »oštarije« ni Slovencev, ampak Hrvatov in Srbov. »Hrana je moja strast,« pa so ključne besede, ki razložijo, zakaj mladi Brežičan piše zgodbo o uspehu.

Odkrijte njegovo zgodbo

Družina Čarman
(Chapter breaker)
3

3. poglavje

eVino, d.o.o.

Ena tradicija, tri generacije, tri poslovne vizije

Malokatero družinsko podjetje preživi prehod v tretjo generacijo. Med tistimi, ki jim je to uspelo, je podjetje družine Čarman. Gašper Čarman, direktor podjetja eVino in predstavnik tretje generacije, je družinski posel v gostinstvu, v katerem se je naučil trdega dela, uspešno nadgradil s prodajo vin v spletni vinoteki. »Začetki eVina segajo v leto 2005. Kolebal sem med odločitvijo za fizično ali spletno trgovino. In nastala je prva spletna vinoteka,« se spominja. Lani je eVino ustvarilo 5 milijonov evrov prihodkov, pod črto pa je ostalo več kot 450.000 evrov čistega dobička. Gašper je skupaj s sestro Nino tudi solastnik podjetja eVino Danilo, gostilne, s katero se je družinska poslovna zgodba tudi začela.

Odkrijte njihovo zgodbo

Boštjan in Ivan Kozole
(Chapter breaker)
4

4. poglavje

Evrosad d.o.o. Krško

Evrosadova jabolka teknejo tudi na drugem koncu sveta

Začetki Evrosada leta 1995 so bili zahtevni, danes pa ima skupina, ki so jo zaznamovali trije ključni izzivi, v lasti več kot 500 hektarjev površin. Na leto pridelajo okoli 20.000 ton sadja in zelenjave, kar je skoraj tretjina slovenske sadjarske proizvodnje. Izvažajo jih v kar 18 držav, od tega v 13 držav Evropske unije in šest srednjevzhodnih držav. Njihov glavni artikel so jabolka, kupci pa predvsem velike trgovske verige in specializirani veletrgovci s sadjem. Zgodbo podjetja Evrosad s sedežem v Krškem je začel pisati Ivan Kozole, uspešno in inovativno pa jo nadaljuje njegov sin Boštjan Kozole, ki na nadaljnji poti ne vidi ovir, ampak pa le izzive.

Odkrijte njuno zgodbo

Družina Cerkovnik
(Chapter breaker)
5

5. poglavje

Fine Culinar, d. o. o., in Consult Commerce, d. o. o.

Dve podjetji z enim srcem in s skupno filozofijo

V poplavi industrijskih izdelkov domača, lokalno pridelana hrana spet postaja vse bolj cenjena, tradicionalne jedi in okusi pa vse bolj iskani. V dveh gorenjskih podjetjih, Fine Culinar in Consult Commerce, kupcem ponujajo zamrznjene pa tudi sveže izdelke, pripravljene iz lokalnih sestavin po tradicionalnih receptih. Tako so jih nekoč pripravljale naše babice, ob današnjem hitrem življenjskem tempu pa za to pogosto preprosto nimamo časa. Za uspešno podjetniško zgodbo stoji družina Cerkovnik iz Tržiča. Čeprav gre za dve ločeni podjetji, lahko rečemo, da gre za dve plati iste medalje, saj imata iste lastnike in istega direktorja. Predvsem pa ju združuje ista filozofija: kupcu ponuditi dobro, zdravo, kakovostno, hranljivo in okusno domačo slovensko hrano. V čem pa se podjetji Fine Culinar in Consult Commerce vendarle razlikujeta? Na kratko lahko rečemo, da se prvo ukvarja s proizvodnjo predvsem zamrznjenih izdelkov, drugo pa z njihovo prodajo.

Odkrijte njuno zgodbo

Janko Štefančič
(Chapter breaker)
6

6. poglavje

Genis, d. o. o.

Okolju in organizacijam prijazne informacijske rešitve

Stoletja je bil papir edino sredstvo za dokumentiranje poslovnih transakcij, z razvojem informacijske tehnologije pa se je to korenito spremenilo. Že dolgo ni več dilema, ali naj podjetja uvedejo elektronsko poslovanje ali ne. To je postalo poslovna nuja. Pravo vprašanje je, kako elektronsko poslovanje čim bolj učinkovito in celostno vpeljati v življenja podjetij, da bo ostalo več časa za naloge, ki prinašajo pravo vrednost. Odgovore že več kot četrt stoletja iščejo v družinskem podjetju Genis.

Odkrijte njihovo zgodbo

Družina Brence
(Chapter breaker)
7

7. poglavje

Kmetija Pustotnik, d. o. o.

Inženirji in meceni sirarstva razvijajo kulinarični turizem

Dve generaciji družine Brence pišeta uspešno podjetniško zgodbo Kmetije Pustotnik, ki je svojo pot našla v sirarstvu. Oče Milan Brence je klasično kmetijo s 500-letno družinsko tradicijo prevzel zelo mlad, pri komaj 24 letih. »Z ženo sva že v začetku razumela, da morava razvijati dve ločeni enoti: tako tradicionalno kmetijo kot podjetje, ki nam bo omogočalo poslovno bolj zanimive, razgibane priložnosti.« Podjetje Kmetija Pustotnik je imelo lani dobrih 960.000 evrov čistih prihodkov od prodaje, skoraj 26.000 evrov čistega dobička in 9 zaposlenih. Letos jih je — kljub epidemiji, ki je posegla vmes – že 12.

Odkrijte njihovo zgodbo

Sonja Rastoder in Ignac Mertik
(Chapter breaker)
8

8. poglavje

MI Elektronika d. o. o.

Inženirji so njihova glavna dodana vrednost

Družina Mertik iz Brezovice pri Ljubljani je že dobra tri desetletja vpeta v družinsko podjetje MI Elektronika, ki velja za enega največjih proizvajalcev elektronskih sklopov pri nas. Podjetje je kot popoldansko obrt v osemdesetih ustanovil Ignac Mertik, pred dobrima dvema letoma pa žezlo predal hčeri Sonji, ki uspešno stopa po očetovih stopinjah.

Podjetje s 50 zaposlenimi je lani ustvarilo 7 milijonov evrov prihodkov in 1,5 milijona evrov dobička. Njihovi načrti za prihodnost so ambiciozni – v prihodnjih desetih letih nameravajo zaposliti še približno 200 ljudi – a realistični. Temeljijo namreč na dinamični rasti zadnjih petih let, v katerih so prihodke povečali za več kot 250 %.

Odkrijte njihovo zgodbo

Tadej in Gregor Grm
(Chapter breaker)
9

9. poglavje

Rast Tim, d. o. o.

e-Branjevka: doza vitaminov v vsako slovensko podjetje

Glavna tržna niša družinskega podjetja Rast Tim, ki prek spletne trgovine e-Branjevka na domove ali v podjetja dostavlja gajbice s sadjem in zelenjavo, je dostava gajbic podjetjem v sklopu promocije zdravja med zaposlenimi. V času epidemije kroronavirusa pa so naravnost eksplodirali spletni nakupi in naročila sadja in zelenjave na domove.

Podjetje sta pred sedmimi leti prevzela brata Tadej in Gregor Grm, danes pa je v posel vpletena vsa družina: mama Zdenka in oče Marko ter Tadejeva žena Sonja. Starša sta sodelovala od vsega začetka, mama bolj popoldan, ker je še hodila v službo, oče pa prek celega dneva, predvsem v logistiki. Uigranemu dvojcu bratov Grm se je vztrajnost obrestovala – danes podjetje s svežo dozo vitaminov oskrbuje že okrog 250 podjetij, kar pomeni več kot 20.000 zaposlenih. Brata Grm ne skrivata ambicije, da bi nekoč s poslom prestopila slovenske meje in s sadjem in zelenjavo oskrbovala tudi sosednje trge.

Odkrijte njihovo zgodbo

Družina Avsenik
(Chapter breaker)
10

10. poglavje

Tradicija Avsenik, d. o. o.

Tradicija Avsenikov se pretaka v prihodnost

Avseniki so več kot le sinonim za narodnozabavno glasbo. So podjetje in družina, ki prepletata gostinstvo z glasbo, prireditvami in dodatno turistično ponudbo. Predstavljajo stičišče med preteklostjo in prihodnostjo. Od gostilne Jožovc so zrasli do prireditvenega prostora, ki med koncerti sprejme tudi 350 ljudi, v času festivala Avsenik pa jih postrežejo še več. Pred koronavirusom so zaposlovali kar 20 ljudi, zdaj začenjajo na novo. V prihodnost bodo uspešno podjetniško zgodbo Gregorja in Katarine Avsenik ponesli njuni otroci, Sašo, Aleš, Nataša, Monika in Primož.

Odkrijte njihovo zgodbo

Dokumenti

  • Prenesite knjigo Družinsko podjetništvo Slovenija 2020

Povzetek

V letu 2020 smo navdih našli v družinskih podjetjih Agromehanika, Debeluh, eVino, Evrosad, Fine Culinar in Consult Commerce, Genis, Kmetija Pustotnik, MI elektronika, Rast Tim (e-Branjevka) in Tradicija Avsenik. 

O članku

Avtor/ica EY Slovenija

Multidisciplinarna organizacija, ki nudi poslovne storitve

Povezane vsebine Družinsko podjetništvo